Search
  • Kornelie Lupínková

Tvorba loga a jeho cena


Někde vzadu v hlavě pořád slyším ten otravný tenký hlásek, který neustále řeší, jaká je vlastně adekvátní finanční odměna za takovou práci na logu.


Já osobně jsem si například vždycky myslela, že tvorba loga je vlastně zábavná a vcelku jednoduchá. Než jsem se ovšem té tvorbě začala skutečně vážně věnovat.

Na začátku je důkladná analýza. Jen to slovo slyším, ježí se mi chlupy na těle a mám potřebu se stočit do klubíčka a snažit se uklidnit kýváním. Slovo analýza ve mně vzbuzuje odpor.

Jsem totiž typ člověka, který není absolutně analytický. Odjakživa se řídím pocity a matematika mi vždycky byla na míle vzdálená (když nepočítám žaludeční vředy, které mi způsobovala už na základní škole).

A teď jsem nucena svůj odpor denně překonávat. Sedět u počítače a analyzovat. A co že to vlastně analyzuji, nebo-li rozebírám? Snažím se posbírat veškerá dostupná data z oboru, ve kterém klient pracuje a vytáhnout z nich esenci. Snažím se posbírat loga konkurence, abych věděla, co už tu bylo a co je klišé. Pokouším se ze střípků klientovy vize (pokud vůbec nějaká je) poskládat kompas, který mi při tvorbě loga bude ukazovat správný směr.

A to je jen zlomek té práce. Než člověk sesbírá všechny ty střípky, uběhne spousta hodin. Pak teprve může přijít na řadu nějaké jednoduché skicování základních návrhů.

Přemýšleli jste někdy nad hodnotou loga? Nechali byste si logo vytvořit nebo byste si ho prostě vytvořili sami? Máte představu, jaká je běžná cena za logo na trhu?


Pokud člověk přemýšlí o té konečné ceně za práci na tvorbě loga, málokdy zohledňuje jednu zásadní věc. A to jsou finanční možnosti zadavatele. Tyto myšlenky mě nedávno přivedly k jedné vizi. Ale o té až příště.

33 views0 comments

Recent Posts

See All

Po roce je to tu zas. Ta těžká depresivní transformace z léta do podzimu se neochvějně blíží. První předzvěstí je tradičně, kromě ochlazení, začátek nového školního roku. Osobně každý rok prožívám ten